۲ اسفند ۱۳۹۴

کدام مدل پارکت پارکی را برای خود انتخاب نمائیم؟

هنگام انتخاب پارکت پارکی، میبایست به چندین نکته توجه نمود:

۱) گونه چوب و ظاهر پارکت

گونه های چوب پارکت های پارکی به دو دسته تقسیم میشوند:

۱) گونه های بلوط : گونه های بلوط رنگ های ملایمی دارند و در ۹ رنگ تیره و روشن ارائه میشوند. اکثر گونه های بلوط پارکت های پارکی زمینه خاکستری و کرم  دارند و حسی مدرن را القا می کنند. برخی از گونه های بلوط (مدل های Rustic) دارای گره های چوب بیشتری هستند و از این رو بیشتر برای فضاهای سنتی و کلاسیک استفاده میشوند.

Oaks

۲) گونه های غیر بومی یا :Exotic پارکت های چوبی پارکی عموماً از رنگ های زنده تری برخوردارند. در مدل های غیر بومی پارکی، زمینه های رنگی متمایل به چوب های استوائی (مناطق گرمسیر) است و استفاده از این طیف فضا را گرم  جلوه می دهد. همچنین تفاوت رنگ و بافت چوب در هر شاخه از گونه های Exotic  بیشتر است. این مدل های پارکی برای سبک های دکوراسیون Fusion ، کلاسیک و شرقی ایده ال است هر چند که رنگ های گردوئی، ونگه و زبان گنجشگ را براحتی می توان در فضاهای مدرن نیز استفاده کرد.

Character

۲) ابعاد پارکت 

برای کسانی که به دنبال خلق فضاهای کاملاً مدرن و امروزی هستند توصیه میشود که پارکتی انتخاب کنند که طول و ابعاد شاخه های آن بزرگتر است. اگر فضائی که پارکت چوبی پارکی در آن نصب میشود کوچک است، میتوان از شاخه های بزرگتر استفاده کرد تا حس فضای وسیعتری القا شود.

Dimensions

۳) ضخامت پارکت 

برای انتخاب ضخامت پارکت عوامل متعددی دخیلند:

۱- حس مشتری: برخی مشتریان حس بهتری نسبت به پارکت های ضخیم تر دارند

۲- صدای پا: مدل Deluxe پارکت پارکی ۱۲ میلیمتر ضخامت دارد و در پشت آن یک لایه چوب پنبه قرار دارد که باعث می شود هنگام راه رفتن عینا صدای پارکت های سالید و انجینیرد تولید شود. برای مدل های Deluxe نیاز به استفاده از فوم سایلنت نمی باشد

۳- قیمت: هر چه ضخامت پارکت پارکی بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر است.

در کل از نظر بصری و استقامت هیچ تفاوتی بین پارکت های ۷.۲ میلیمتر،‌ ۸.۳ میلیمتر و ۱۲ میلیمتر پارکی وجود ندارد.

۴) محل قرارگیری پارکت

بنا به محل قرار گرفتن پارکت و نحوه استفاده از آن می توان نوع پوشش سطحی آن را انتخاب کرد. برای این منظور دو گزینه وجود دارد:

۱- سطح Brushed : در پارکت های Brushed خلل و فرج چوب به وضوح دیده میشود و قابل لمس است. توصیه میشود مدل های Brushed در آشپزخانه نصب نشود.

۲- سطح Sealed : در مدل های Sealed منافذ چوب با استفاده از رزین پوشانده شده و سطح پارکت یکدست و صیقلی است. این مدل پارکت را در آشپزخانه نیز می توان استفاده کرد.

Warranty

۵) چیدمان پارکت

از لحاظ نحوه چیدمان، پارکت های پارکی را می شود به دو طریق اجرا کرد:

۱- به صورت عادی و در جهت طولی شاخه ها: این روش نصب مرسوم برای بیشتر پارکت هاست. مدل های Pro ، Lounge و Deluxe بدین شیوه نصب میشوند.

Lounge

۲- به صورت جناقی (Herringbone) : در روش جناقی شاخه ها به شکل زاویه دار در کنار هم قرار میگیرند. مدل Twist پارکت های پارکی به صورت جناقی اجرا می شود. نصب جناقی پارکت حس فضای سنتی و یا کلاسیک ایجاد میکند. البته در اروپا بسیار مرسوم است که طراحان داخلی پارکت های چوبی را به روش جناقی نصب نموده و آن را با مبلمان مدرن تلفیق می کنند تا سبکی پست مدرن و یا شهری (Urban) خلق نمایند.

Twist

6) بودجه خرید پارکی

در نظر گرفتن بودجه خرید برای مشتریان پارکت پارکی اهمیت دارد. قیمت پارکت های پارکی به چند پارامتر بستگی دارد:

  • ضخامت پارکت: 7.2  8.3 و 12 میلیمتر
  • گونه چوب: بلوطی یا غیر بومی
  • ابعاد
  • پوشش کف شاخه ها: عادی یا چوب پنبه ای

خریداران پارکت های چوبی پارکی می توانند بنابر بودجه خود از میان مدل های متفاوت پارکت های  Twist, Deluxe, Lounch, Pro  انتخاب کنند.

پارکت مدل Pro ارزان ترین مدل پارکی است از این رو در بسیاری از پروژه هایی که متراژ بیش از 4000 متر دارند این مدل مورد توجه کارفرمایان قرار می گیرد.

در خاتمه باید یادآور شد که نکات فوق صرفا جهت کمک به انتخاب پارکت از سوی مشتریان ارائه شده است و اکثر مشتریان خود صاحب سبک و سلیقه هستند و می توانند به اشکال مختلف پارکت های پارکی را در منازل و پروژه های خود استفاده نمایند.