۲۲ اسفند ۱۳۹۴

چرا چوب ترمووود در ایران مورد استقبال قرار گرفته است؟

چوب هدیه ای از طبیعت است که از روزگاران کهن به وفور در دسترس انسان ها بوده و استفاده های بسیاری برایشان داشته است. با پیشرفت صنایع طی چند قرن اخیر و ماشینی شدن فضای جامعه، استفاده از عناصر طبیعی در فضاهای زندگی شهری از بهترین راه های ایجاد فضایی مطبوع و تلطیف جسم و روح می تواند باشد و چوب یکی از پرکاربردترین و البته آرامبخش ترین این عناصر است. جنس و رنگ چوب میل به رشد و بالندگی را در زندگی انسان جاری می کند و با استفاده مناسب از آن می توان فضایی آرام و دلپذیر در اطراف خود به وجود آورد. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم زیبایی، آرامش و لطافتی که از چوب به ما منتقل می شود با کمتر ماده طبیعی دیگری قابل مقایسه است.

در دنیای مدرن با وجود تمام پیشرفت های اخیر در زمینه تکنولوژی ساختمان و ورود مصالح گوناگون به بازار، با نگاهی به پیرامون خود در می یابیم که چوب همچنان در نماهای داخلی و خارجی ساختمان محبوب و مورد استفاده است.

امروزه رواج استفاده از مصالح نوین چوبی نظیر ترمووود در جهان باعث شده تا استفاده از رنگ در معماری دوباره رونق بگیرد و به جسم سرد ساختمان ها روحی گرم ببخشد. در ایران نیز چوب ترمووود به خاطرالقای حس آرامش و ایجاد فضایی گرم و مطبوع طی زمانی کوتاه بین مردم شهرنشین محبوبیت زیادی پیدا کرد و بازارش نیز به تبع آن رونق یاقت و در دنیای امروز ساختمان و معماری جای خود را باز کرده است. از ترمووود در زمینه نمای ساختمان، کفپوش، روف گاردن و فضای سبز استفاده می شود.

با توجهی که به زیبا سازی شهر در سال های اخیر شده استفاده از نماهای تلفیقی مورد الزام قرار گرفته و استفاده از طرح ها و متریال های گوناگون جهت طراحی و معماری به شدت رو به افزایش است. همچنین در فضاهای محدود شهری استفاده از روف گاردن به عنوان فضای سبز رایج شده و در طراحی و معماری روف گاردن نیز سعی شده است از عناصر و متریال های طبیعی استفاده شود. ترمووود به عنوان محصول های سازگار با طبیعت و زیبا در طراحی نمای ساختمان، روف گاردن، آلاچیق، باغ و بام، استخر و سونا، کف پوش و پرگولا به کار گرفته می شود.

در استفاده از چوب در نماهای داخلی و خارجی باید سلیقه به خرج داد. از چوب باید طوری استفاده شود که طبیعت و جنس منحصر به فرد آن جلوه داشته باشد. نورپردازی های مختلف در اطراف چوب ها به خصوص می تواند به آن ها جلوه ای فوق العاده زیبا ببخشد. در نهایت باید توجه داشت که در استفاده از چوب ترموود برای تزئین نمای جنوبی ساختمان، پیشگیری های لازم برای افزایش دوام آن در برابر تابش اشعهUV  می بایست حتما لحاظ شود. چرا که این اشعه بزرگ ترین دشمن چوب ترمووود است.